Klocki LEGO rozbudzają wyobraźnię niejednego dorosłego. W końcu to kultowy produkt hegemona branży zabawek! Chcesz zaspokoić swoją klockową ciekawość? A może zdobyć informacje, z którymi zabłyśniesz w geekowym środowisku? Trafił_ś w dobre miejsce! Oto najlepsze ciekawostki o LEGO! Z nimi przekonasz się, że magia klocków nie jest ani trochę przesadzona.
1. Ile jest klocków LEGO na świecie?
Jedno pozostaje pewne – klocków LEGO jest więcej niż ludzi na całym globie. Gdyby rozdzielić je między każdego człowieka, do jednej pary rąk trafiłyby około 62 klocki. Jeśli chodzi o słynne figurki, tych wyprodukowano mniej, ale i tak bardzo dużo, bo ponad 5 miliardów.
2. Jaki jest największy zestaw klocków LEGO?
Na swojej oficjalnej stronie marka podaje, że największym zestawem klocków jest „Mapa świata” z serii LEGO® Art. Składa się z ponad 11 000 elementów. Producent uznaje go również za jeden z najpiękniejszych kompletów i nazywa dziełem sztuki ściennej. Drugie miejsce pod względem rozbudowania należy do Titanica, liczącego 9090 części.
3. Jaki zestaw klocków LEGO jest najdroższy? I ile kosztuje?
Najbardziej pożądany, a jednocześnie najtrudniej dostępny komplet klocków LEGO to Sokół Millennium z Gwiezdnych Wojen. Choć składa się z niewielu, bo ponad 3000 elementów, ma aż 3 metry długości. To prawdziwy olbrzym! Jego cena przekracza 2300 dolarów.
* W innym artykule pisaliśmy, że LEGO mogą być nie lada inwestycją, przynoszącą stopę zwrotu na poziomie nawet kilkudziesięciu procent. Teraz nie tak trudno w to uwierzyć, co? 🙂
4. Wszystkie klocki LEGO do siebie pasują!
Choć klocków jest ponad 5 miliardów, to wszystkie elementy – wyprodukowane od 1958 roku – do siebie pasują. Nawet pochodzące z serii DUPLO, ośmiokrotnie większe łączą się z klockami o standardowej wielkości. To oznacza, że kupując kolejne zestawy, cały czas poszerzasz pole do zabawy.
5. Kolejne ciekawostki – LEGO możesz łączyć na wiele sposobów!
Choć w tym przypadku słowo „wiele” wydaje się niezbyt odpowiednie. Mówimy bowiem o aż 1060 kombinacjach przy trzech klockach i 915 103 765 możliwościach przy zaledwie sześciu elementach. Z większą ich liczbą określenie potencjalnych kombinacji jest niemożliwe.
6. Powstał prawdziwy dom z klocków LEGO!
To przykład, który doskonale obrazuje, że klocki LEGO są zabawą nie tylko dla dzieci. Korzystają z niej także dorośli, w tym inżynierzy i wizjonerzy. W 2009 roku James May, prezenter programu Top Gear, wpadł na pomysł wybudowania z LEGO pełnowymiarowego domu. Do jego budowy zużyto 3,3 miliona elementów, a w projekcie brało udział aż 1000 ochotników. W obiekcie przewidziano miejsce również na meble, toaletę czy prysznic – wszystko z klocuszków duńskiego producenta.
7. Dorośli wielbiciele klocków LEGO mają swoją nazwę
Najwięksi fani produktu duńskiej marki określani są jako AFOLs. Skrót pochodzi z języka angielskiego i terminu Adults Fans of LEGO.
8. Firma LEGO nagrodziła wieloletnich pracowników wyjątkowym prezentem. Jakim?
Większość firm nagradza pracowników awansem lub okazjonalną podwyżką. W LEGO członków zespołu o 25-letnim stażu nagrodzono 14-karatowym złotem w kształcie klocka. Jeden ze skarbów trafił na aukcję, gdzie sprzedający uzyskał za niego 15 000 dolarów.
9. Wymarzony zawód? Profesjonalista LEGO
Na całym świecie żyje 21 osób, które zamieniły swoją pasję do duńskiej zabawki w sposób na życie. Są certyfikowanymi profesjonalistami LEGO. Co należy do ich obowiązków? Podróżowanie i układanie różnych rzeczy z klocków. 🙂
10. Miliony klocków LEGO zatonęło w morzu
W 1997 roku doszło do wypadku. Kontener wypełniony klockami LEGO zatonął u wybrzeży Kornwalii. Szacuje się, że łącznie za burtę trafiło 4 756 940 elementów, z których 3 178 807 było na tyle lekkich, że unosiły się na wodzie. Przez długi czas po zdarzeniu zarówno turyści, jak i mieszkańcy miejscowości zlokalizowanych przy wybrzeżu odnajdywali i wyławiali miniaturki. Te – co ciekawe – związane były z żeglarstwem. Cóż za zbieżność tematu i okoliczności, prawda? 🙂
A teraz przyznaj – które z ciekawostek o LEGO były Ci znane, a które Cię zaskoczyły?